Foto
Video

Výběr správného stativu značky Velbon

2021-11-18
Fotografie: Pontus Stigberg

Velbon je díky svému poměru cena/výkon oblíbenou značkou pro začínající fotografy. Společnost nabízí modely od velmi kompaktních stativů, které lze nastavit jednou rukou, až po pokročilé stativy pro náročné filmaře. V tomto článku se podíváme na nejoblíbenější modely od této známé značky.

Značku Velbon vnímá mnoho dnešních uznávaných fotografů jako starého dobrého známého. Po celá desetiletí pomáhá společnost Velbon amatérským fotografům na jejich fotografické cestě, takže ve skříni mnoha fotografů najdete velmi pravděpodobně některý z modelů značky Velbon.

Vynikající poměr ceny a kvality se stal již určitým druhem poslání společnosti Velbon a i dnes jsou její výrobky volbou číslo jedna pro mnoho náročných fotografů. Velmi málo lidí ví, že společnost Velbon má za sebou velmi dlouhou historii a vyvíjí různé řady výrobků již více než 60 let. A je toho víc. Mnoho průlomových patentů a řešení, které se dnes v těchto výrobcích používají, je dílem techniků tohoto japonského výrobce. 

Společnost Velbon byla například prvním výrobcem, který používal slitinu hořčíku ve svých stativech. Univerzální rychloupínací destička QRA-635L ze slitiny hořčíku zůstává v Japonsku jednou z nejoblíbenějších možností. Společnost Velbon byla také jednou z prvních, které začaly pro své špičkové produkty vyrábět ve Francii sekce nohou z uhlíkových vláken. Společnost také vyvinula řadu profesionálních stativů s názvem CARMAGNE („CARbon + MAGNEsium“, česky „uhlík + hořčík“) spojující obě technologie. Název se obtížně vyslovoval, proto je dnes znám pod příjemnějším názvem Velbon GEO.

Společnost Velbon nabízí profesionální modely z uhlíkových vláken špičkové kvality za přijatelné ceny, které jsou pro všechny amatérské fotografy velice atraktivní. Mezi oběma produktovými řadami je také velmi rozsáhlá série robustních, avšak levných stativů, jejímž cílem je splnit náročné požadavky fotografů, ale nezruinovat přitom rozpočet domácnosti. Na tento konkrétní segment se podíváme v tomto článku.

Velbon UT-3AR – už nemůže být menší!

Jedním z nejzajímavějších výrobků společnosti Velbon je model UT-3AR. Tento malý stativ měří ve složeném stavu pouze 29,7 cm a váží 787 g, což v batohu fotografa dělá oproti jiným modelům významný rozdíl. Lze jen těžko věřit, že tento model je stativem plné velikosti, který můžete během několika sekund rozložit do výšky 133 cm. Stativ je vyroben ze slitiny hlínku a bez problémů unese hmotnost až tří kilogramů, která představuje i větší fotoaparát s profesionálním objektivem.

Díky kompaktnímu designu je model UT-3AR perfektní volbou pro aktivní průzkumníky, cestovatele, bloggery a všechny typy tvůrců obsahu, kteří si rádi nosí své přenosné produkční studio všude.

Klíčový rozdíl tohoto malého stativu oproti jiným tkví v systému twist-lock, díky kterému lze stativ rychle nastavit. Nohy se vysunují ovládáním malého prstence na konci jednotlivých nohou. Bezpečné zajištění všech částí stativu zabere jen jedno pevné otočení zápěstím do opačného směru. Příprava na záběr tak trvá jen několik málo sekund.

Na vrcholu teleskopického středového sloupku je malá integrovaná kulová hlava s rychloupínací destičkou Arca Swiss. Fotoaparát zajistíte pomocí jediné rukojeti umístěné na hlavě. Gumové nožičky nohou udrží stativ pevně a stabilně i na kluzkém a vlhkém povrchu. Součástí balení je i přepravní taška.

„M“ znamená mobilita

Produktová řada M je tvořena třemi modely s různými hlavami stativu. Každý styl hlavy je určen pro jiný styl práce, možnosti fotografování a doporučené použití stativu. Pojďme se nejprve zaměřit na konstrukci stativu. 

Řada M je relativně nová a je určená univerzálním fotografům, kteří si stativ při víkendových výletech do terénu připevňují rádi pomocí popruhů na batoh. Všechny stativy této řady váží do jednoho kilogramu, takže ani během dlouhého treku nebudou představovat zátěž na vašich zádech.

Stativ má čtyři hliníkové sekce a lze jej vysunout až do výšky 155 cm. Díky provedení s upínacím systémem můžete rychle zajistit nebo uvolnit všechny klipy současně. Všechny tři modely jsou vybaveny integrovanou vodováhou a gumovými nožičkami, aby na zemi pevně držely. 

A nyní k rozdílům. Model M43 je vybaven malou kulovou hlavou s rychloupínací destičkou QB-32. Jde o nejlehčí stativ z této řady a nejsnadněji se s ním pracuje, když chcete snímek pořídit rychle. Cenou za tyto výhody je nízká nosnost – stativ bezpečně unese pouhá dvě kila zátěže.

Model M45 má třícestnou hlavu a model M47 dvoucestnou hlavu. Oba modely jsou vybaveny ramenem se systémem twist-lock, který umožňuje otáčení, náklon a zajištění – vše jedním pohybem. Tyto stativy jsou skvělou volbou pro všechny, kteří s filmováním právě začínají.

Dvoucestný model fluidní hlavy usnadňuje filmaři plynulé otáčení a náklon fotoaparátu. Tuhost otáčení lze nastavit velkým knoflíkem, který se ovládá levou rukou. Otáčením rukojeti ve směru a proti směru hodinových ručiček nastavíte tuhost náklonu. 

Díky čtvercovému provedení lze univerzální rychloupínací destičku zajistit na obou koncích. A stejně snadno lze připevnit i dalekohled. Modely M45 a M47 mají nosnost 2,5 kg k připevnění fotoaparátů s delšími a těžšími objektivy.

Pamatujte, že řadu M představují lehké stativy pro amatérské fotografy na cestách a pro první kroky ve světě filmování. Pokud požadujete robustnější stabilitu, měli byste přejít k řadě EX.

Váš nejlepší EX

Řada Velbon EX je tou nejrůznorodější řadou stativů. Sahá od miniaturního modelu EX-Mini s hmotností méně než 0,5 kg přes další modely až po 170 cm vysoký stativ EX-630, který snadno unese až pět kilo!

Proč je tedy tato produktová řada tak oblíbená? Vypadá to, že společnost Velbon úspěšně našla perfektní kompromis mezi hmotností, stabilitou a cenou. Můžete tak získat spolehlivý hliníkový stativ pro většinu možností použití svého vybavení za relativně nízkou cenu.

Máme příležitost se podívat na tři (z deseti) modelů, které se svými funkcemi liší. Řada začíná malým modelem EX-330, který následuje jeho větší poloprofesionální sourozenec EX-430 a konečně i plnohodnotný model EX-530, který je dobrou volbou pro větší fotoaparáty.

První zmíněný model je tím nejmobilnějším. Hmotnost 830 gramů a délka pouhých 50 cm ve složeném stavu zní dobře, ale integrovaná hlava je pouze dvoucestná a není vybavena rychloupínacím systémem. Také maximální výška je pouze 145 cm. Přesto jsou tyto parametry pro malé fotoaparáty dostačující. Kompozice snímku je snazší díky uzamykatelné rukojeti. 

Stativ EX-430 nabízí téměř vše, co byste mohli potřebovat. Třícestnou hlavu s otáčením a náklonem, teleskopický středový sloupek, hladinoměr a vodováhu. Jeho větší sourozenec, model EX-530, lze při plném vysunutí roztáhnout do výšky až 156 cm a stativ unese dvojnásobnou hmotnost, což znamená celkem čtyři kila. 

Společnou vlastností všech modelů této řady jsou radiální vzpěry, které spojují nohy stativu a středový sloupek. Je tak zajištěn konstantní úhel nohou a výrazně se zlepšuje stabilita stativu. Tato funkce je oblíbená také u stativů pro videokamery.

Řada Velbon EX pro chytré telefony

Velbon EX s držákem na chytrý telefon je řada lehkých stativů s flexibilním provedením, která je určená jak pro začátečníky, tak pro pokročilé fotografy.

Jde o cenově dostupný stativ pro všechny, kteří ocení jeho velkou flexibilitu. Plynulé 360° otáčení, rychloupínací destička fotoaparátu a snadné přepnutí na režim na výšku jsou pouze několika z mnoha funkcí, které stativ nabízí.

Ať již natáčíte pro Instagram Reel, TikTok nebo živě streamujete, stativ Velbon EX s držákem na chytrý telefon je pro vás tím pravým stativem!

Velbon DV-7000N

Tento stativ je základní volbou na vaší cestě k profesionálnímu filmování. Model nabízí několik speciálních funkcí pro stabilní a plynulé otáčení a náklon kamery a je vhodný pro kameramany a producenty videí.

Stativ DV-7000N váží 3,47 kg (lehký podle kinematografických standardů), což je dostatečné na to, aby byl stabilní, ale přesto mobilní i během dlouhého natáčecího dne. Tato řada stativů má ke zlepšení stability mezi nohami stativu a středovým sloupkem také radiální vzpěry.

Tři sekce nohou z robustních hliníkových trubek mají průměr 29 mm. Stativ je velice stabilní, dokonce i při zcela vysunutém středovém sloupku. Funkce nastavení tření známá z jiných řad stativů Velbon pomáhá zajistit hlavu pomocí otočením zápěstí.

Samostatnou část si zaslouží fluidní hlava Mini Pro PH-368. Hlava je určena pro videokamery a obsahuje velkou rychloupínací destičku polstrovanou korkem, která je vybavena extra zámkem navíc, který zabraňuje náhodnému odpojení. Mezi další prvky patří pohodlná rukojeť, vodováha v horní části hlavy a přesná stupnice otáčení a náklonu.

Pokud povolíte zajišťovací knoflíky na hlavě stativu, bude pohyb otáčení a náklonu díky vestavěnému ovládání tuhosti velmi plynulý. Pomocí dvou malých knoflíků na hlavě lze tuhost nastavit tak, aby bylo sevření pevnější nebo volnější. Díky této funkci lze plynulost pohybu kamery ovládat s větší přesností, což je užitečné pro všechny filmaře.

A co Videomate?

Pokud se domníváte, že stativ DV-7000N je pro vaše potřeby až příliš, jsou tu jiné možnosti. Řada Videomate je cenově příznivá a zaměřená na videokamery, což poznáte už ze samotného názvu.

Model Videomate 638 je vybaven pokročilou fluidní hlavou, dosahuje maximální výšky 171 cm a má tři sekce nohou. Vzpěry zajišťují nohy stativu pro stabilní záběry, nosnost je čtyři kila a stativ je ve složeném stavu dlouhý 67 cm. Celý set váží méně než dvě kila. Pokud je pro vaše filmování přednější mobilita a nepožadujete robustnější nosnost, bude tento model pro vás pravděpodobně tou nejlepší volbou.

Společnost Velbon však nezapomněla na ty, kteří pracují s malými bezzrcadlovými fotoaparáty, ani na ty, kteří fotí jen příležitostně nebo právě dělají své první kroky směrem k filmování. Model Videomate 438 nabízí vynikající rovnováhu mezi výškou (max. 153,5 cm), rozumnou hmotností (1,23 kg), velkou nosností (2 kg) a skvělou cenou.

Jak si stativ vybrat? 

Vyšší cena nemusí nezbytně znamenat lepší stativ. Pokud hledáte konkrétní model, měli byste si nejprve zodpovědět pět základních otázek, které vás navedou.

 • Jak často ho budu používat?
  Pokud potřebujete stativ pouze příležitostně, může pro vás být lepší si zakoupit nějaký levnější.
 • Potřebujete velkou nosnost?
  Pokud máte rádi malé fotoaparáty, nepoužíváte dlouhé objektivy nebo nemáte hodně příslušenství k fotoaparátu, bude vám pravděpodobně úplně stačit nosnost přibližně dvě kila.
 • Jak by měl být stativ vysoký?
  Tím hlavním kritériem je vaše výška. Je však přesto dobré si vybrat stativ, u kterého nebude třeba vysunovat středový sloupek příliš vysoko. Téměř všechny moderní fotoaparáty mají vyklápěcí displej, tak vám může stejně dobře stačit menší a lehčí stativ.
 • Jakou má dobrý stativ hmotnost?
  Pokud si nekupujete stativ z uhlíkových vláken (vyrobený z lehkého materiálu), bude těžší model zajišťovat lepší stabilitu. Hliníkový stativ s dostatečnou stabilitou váží přibližně 1,5 kg. 
 • Mám si vybrat kulovou nebo třícestnou hlavu?
  Záleží na tom, co fotografujete. Pokud je vodorovné nastavení pro vaše fotografování nezbytné a rádi si kompozici dolaďujete, měli byste si zvolit hlavu s otáčením a náklonem. Kulová hlava je skvělá pro ty, kteří mají rádi rychlé nastavení a vyfocení.
Fotografie: Pontus Stigberg

Odebírat novinky

Získejte nejnovější informace o produktech, inspiraci a speciální nabídky.