Foto
Video

Průvodce filtry pro drony - fotografkou divoké přírody, Lisou Sihlberg

2021-05-28

Fotografuji a filmuji přírodu a dron mě neustále provází na všech mých expedicích od polárních oblastí na severu až po deštné pralesy na jihu. A protože se prostředí, ve kterém pořizuji záběry, liší stejně tak jako světelné podmínky, vždycky si s sebou beru pro svůj dron filtry NiSi ND4 až ND32. Ráda vám teď poradím, jak pomocí filtrů posunout svoje snímky pořízené z dronu na novou úroveň!

Během expedice na Islandu napadl můj dron havran. Ale nebojte se, havranovi se nic nestalo a mému dronu také ne – právě díky nasazenému ND filtru! Ale k používání filtrů na dronu je celá řada jiných důvodů. Pojďme začít od základů.


NISI IRND 16

 

ND filtry NiSi (nazývané také šedé filtry)

Jak už jsem zmínila výše, nejčastěji používám IRND filtry NiSi (nazývané také šedé filtry). „IR“ znamená, že snižuje infračervené světlo a na vašich záběrech nebudete mít žádné barevné odstíny. K dispozici jsou v mnoha verzích, například IRND4, IRND8, IRND16, IRND32 a podobně. Korigují množství světla, které pronikne do objektivu. Na to, abyste získali nejlepší světlo pro své záběry, doporučuji fotografovat brzy ráno nebo večer. ND filtry přijdou opravdu vhod, pokud fotíte nebo natáčíte za jasného denního světla nebo chcete zachytit východ či západ slunce a nechcete, aby byl váš záběr přeexponován.


NISI IRND 8

 

Jak fungují?

Fungují takto: Filtr ND8 propouští 1/8 dopadajícího světla, filtr IRND16 propouští 1/16 dopadajícího světla a tak dále. Z hlediska expozice to znamená, že filtr IRND8 poskytuje o 3 EV delší expozici a filtr ND16 poskytuje o 4 EV delší expozici . ND filtr vám proto poskytne více svobody, abyste si mohli pohrát s rychlostí závěrky a clonou, a získali tak co nejlepší záběry.


NISI IRND 16

 

Rychlost závěrky

Pokud jde o filmování, pro plynulé scény je nejvhodnější rychlost závěrky 1/50. Jinými slovy, při takto pomalé rychlosti závěrky lze dobře použít ND filtr i při natáčení za jasného denního světla.


NISI IRND 8

 

Kruhové polarizační filtry (CPL)

Pokud rádi pořizujete snímky budov nebo vodních ploch, cirkulární polarizační filtr (CPL) NiSi udělá zázraky, neboť dokáže potlačit odlesky od kovu, skla a vody.

Tento filtr je k dispozici také v kombinované verzi CPL/ND, která nabízí vyšší kontrast, hlubší barvy, méně odlesků a také snižuje množství světla, které proniká do objektivu.


NISI CP-L

 

UV filtry

Dalším skvělým filtrem, který mohu jen doporučit, je UV filtr NiSi. Ten je ideální pro ochranu vašeho objektivu a také blokuje nepříjemnou UV složku denního světla. Neviditelné UV světlo je intenzivnější v čistém mořském vzduchu a ve vysokohorských oblastech a může způsobit rozmazání a namodralý nádech. Tento filtr prostě musí mít každý, kdo fotí a natáčí krajinu!


NISI NC UV

 

Tak to bychom měli. Stručný úvod do úžasného světa filtrů NiSi. Doufám, že vám to pomohlo se v široké nabídce filtrů trochu zorientovat a že jste nyní se svým dronem připraveni vytvářet ještě kvalitnější fotografie a videa. Hodně štěstí a – především – hodně zábavy!


Se srdečným pozdravem Lisa Sihlbergová – fotografka přírody, filmařka a tvůrkyně obsahu

Fotografie: Andres Tabares

Lisa Sihlberg, Švédsko

Focus Nordic AB, odštěpný závod Zelený pruh 95/97 KUTA centrum 140 00 Praha 4 Česká republika IC: 07395019

Najít na Google Maps

Zvolte si region